O sytuacji w branży logistycznej, trudnych czasach wojny i kryzysu gospodarczego oraz przyszłości i planach grupy OstSped rozmawiał prezes Mariusz Kąkol.

Epidemia koronawirusa i wojna w Ukrainie spowodowały sporo zawirowań w europejskiej gospodarce i branży logistycznej. Jak w tej sytuacji poradziła sobie Grupa OstSped ?

— Ostanie kilka lat były okresem, które przyniosły wiele niespodziewanych sytuacji, które dla przedsiębiorstw z branży logistycznych były większym wyzwaniem niż kryzys finansowy z 2008 r., który był pierwszym takim wydarzeniem, dotykającym naszą firmę. Grupa OstSped rozpoczęła bowiem działalność w 1992 r. Po kryzysie z lat 2008-2009 myśleliśmy, że nabyliśmy doświadczenie jak radzić sobie w trudnym okresie. Jednakże dużo większe zawirowania spowodowały skutki pandemii koronawirusa i wojny w Ukrainie, w której de facto uczestniczy wiele państw. Mimo że, odbywa się ona na niewielkim obszarze to jej skutki maja wpływ na całą Europę i Świat. Nasza firma poradziła sobie w tej sytuacji. OstSped nie tylko przetrwał duży wzrost cen paliw, restrykcje pandemiczne, czy problemy w światowych łańcuchach dostaw, ale w  2022 roku odnotowaliśmy najlepszy w historii spółki matki wynik obrotów i zachowaliśmy rentowność mimo wyższych kosztów w tej branży.

Jakie były najważniejsze wyzwania z jakimi spotkała się branża transportowa w ciągu ostatniego roku?

— W ubiegłym roku najważniejszym problemem dla branży był duży wzrost cen paliw i energii elektrycznej. Teraz powoli zaczyna się to stabilizować. Natomiast ponownie zaczyna być widoczny problem z zatrudnieniem kierowców. Wydaje się, że w dłuższej perspektywie ten niedobór kierowców na rynku pracy będzie bardzo wyraźny. Ciągle też koszty w transporcie towarów są wysokie, a klienci nie chcą płacić wyższych stawek frachtu i trudno jest przenosić na nich ten wzrost kosztów.

Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią wywiadu dostępną pod adresem: https://intermodalnews.pl/2023/04/19/kompleksowosc-uslugi-ostsped-zapewnia-odpornosc-na-kryzysy-w-branzy-logistycznej/